Yukarı Çık

Kuru İğne Tedavisi Nedir?


Kuru iğne tedavisi, güvenli, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve (tecrübeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Hekimi tarafından uygulandığında) zararsız bir yöntemdir. İğne, herhangi bir ilaç içermediğinden, bu ismi alır. Bu sebeple alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve yan etkiler görülmez.

Bu tedavi en sık, Kas Romatizması da denen Miyofasiyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Kas romatizması, iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Yani vücudun hareketini sağlayan, eklemleri çalıştıran, tüm fiziki faaliyetlerimizde rol alan kaslardır bunlar.

 

Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır. Tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Tedavinin süresi, yani kaç seans olacağı, problemin bulunduğu vücut bölgesinin genişliğine, rahatsızlığın ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka hastalıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterli olabilmektedir. Fakat en sık 3-5 seans olarak planlanır. Bazı nadir durumlarda tedavi 8-10 seansı bulabilir. Genellikle haftada 1 seans olarak uygulanır.  Gereken durumlarda seans aralığı 4 ila 5 güne çekilebilmektedir.


Kuru iğne tedavisi, bazı tendinitlerde, lokal ağrı patolojilerinde, kısalmış kas sendromlarında da kullanılmaktadır.


Bunların dışında,  Boyun ve Bel Fıtığında, Omuz Ağrıları ve Omuz Periartritte (Adeziv Kapsülit – Donuk Omuz),  Omuz İmpingement Sendromunda da bazen tek başına, bazen de fizik tedavi ile birlikte, fizik tedaviye destek olarak uygulanır ve çok etkili, kalıcı sonuçlar elde edilir. Diz ve Bacak ağrılarında da sıklıkla kullanılmaktadır.


Endokrin hastalıklara ve damarsal hastalıklara bağlı olmayan terleme ve üşüme problemlerinin tedavisinde de genellikle kalıcı tedavi sağlar. Bunlar bazen gövdede genel, bazen de lokal terleme ve üşümelerdir. Kol ve bacaklarda bulunan bölgesel üşüme problemlerinde de tedavi edicidir. Kol ve bacakta kas romatizması sebebiyle oluşmuş ödem ve şişlik için de etkili olarak kullanılır.

Kuru iğne ile tedavide,  başarı oldukça yüksektir (% 92-95) ve sonuçlar hasta ve hekim açısından yüz güldürücüdür. Tedaviye cevapsız veya dirençli durumlarda (% 5-8), genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur. Ancak zaten, ilk muayene sırasında bu durum genellikle tespit edilip, tedavi buna göre planlanır.